Naujiena

Fejerverkai – pavojus ir gamtai, ir žmogui

Nors Naujųjų Metų naktis be įvairios pirotechnikos jau tapo sunkiai įsivaizduojama, aplinkosaugininkai kviečia fejerverkus naudoti atsakingai, o jų atliekas – kruopščiai sutvarkyti. Panaudotos pirotechnikos atliekos neturėtų būti išmetamos kur pakliuvo arba paliekamos miestų bendro naudojimo teritorijose. Įsitikinus, kad panaudoti fejerverkai tikrai susprogę ir jų atliekos nesukels gaisro, šias atliekas reikia mesti į tam skirtus konteinerius.


Aplinkosaugininkai kviečia naujametę naktį naudoti kuo mažiau fejerverkų ir kitų panašių pirotechninių priemonių. Dėl jų, kaip rodo oro kokybės stebėjimai, tą naktį didžiuosiuose šalies miestuose beveik visada padidėja oro tarša. Oro kokybės stebėjimo stotys užregistruoja trumpalaikį užterštumo kietosiomis dalelėmis ir sieros dioksidu šuolį. Kiek laiko ši tarša bus padidėjusi, priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Esant ramiam orui, teršalai gali neišsisklaidyti ir kelias dienas.

Kalbant apie fejerverkus ir po jų naudojimo liekančias atliekas, pravartu vadovautis keliomis taisyklėmis.
1. Prieš įsigyjant fejerverkus pasvarstykite, ar tikrai juos panaudosite? Namuose per ilgai laikyti pirotechnikos gaminius gali būti ne itin saugu, pasibaigus jų galiojimo terminui jie tampa šiukšle, kurios negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.
2. Įsigydami pirotechnikos gaminį, atidžiai rinkitės, kur ir iš ko jį perkate. Fejerverkus jums parduodantis žmogus turi turėti leidimą, paklaustas informuoti, kokios atliekos turėtų likti panaudojus vieną ar kitą produktą, ar jos lengvai suyrančios. Kuo patikimesnė prekybos vieta ir kuo daugiau informacijos jums suteikiama, tuo saugiau tiek jums, tiek ir jūsų aplinkai.
3. Kuo paprasčiau, aiškiau – tuo geriau. Kitaip tariant, venkite neaiškios konstrukcijos, abejotinos kokybės fejerverkų. Pirmenybę teikite gaminiams, po kurių likusias atliekas bus saugu ir lengva išrūšiuoti. Kokybiški gaminiai dažniausiai turi aiškias instrukcijas, ką daryti su po produkto panaudojimo likusia produkto pakuote.
4. Surinkite smulkius medžio, vielos ar plastmasės gabaliukus, išsibarsčiusius aplink šūvio vietą. Tokios atliekos pavojingos dėl galimai aštrių briaunų: gali susižaloti vaikai, šunys ar paukščiai.


5. Priklausomai nuo atliekų sudėties, reikia nuspręsti, kaip jas rūšiuosite.
6. Nedeginkite. Viena grubiausių klaidų, kurią galima padaryti tvarkant po pirotechnikos naudojimo likusias atliekas – jų deginimas. Popieriuje, kartone, ant plastmasės ar medžio gali būti likusių smulkių chemikalų dalelių ar net dulkių. Nepaisant nedidelio jų kiekio, tokios medžiagos gali būti itin degios ir sprogios. Fejerverkų liekanų sąveika su ugnimi gali sukelti rimtą gaisrą, sužaloti jus ir aplinkinius.
7. Nesuveikusių fejerverkų svarbu nepalikti likimo valiai. Tokia atlieka gali privesti prie liūdnos baigties. Prie jos gali prieiti vaikas, užminti praeivis ar pastumti koks smalsuolis.

8. Nelikite abejingi. Jei pastebite asmenis, nesutvarkančius atliekų, likusių po jų paleistų fejerverkų, nebijokite jų sudrausminti. Padėkite gamtai patys surinkdami besimėtantį kartoną, popierių ar kitokią liekaną.
9. Nepiknaudžiaukite. Pravartu žinoti, kad fejerverkus naudojantys, tačiau likusių atliekų nesurenkantys žmonės gali būti sudrausminti ar nubausti pareigūnų. Pažeidus miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisykles, nesurinkus panaudotų pirotechnikos pakuočių, gali gauti įspėjimą arba baudą.



Dauguma nelaimingų atsitikimų su petardomis įvyksta dėl neteisingo elgesio su jomis, kai nepaisoma elementarių saugumo reikalavimų, arba gaminiai naudojami ne pagal paskirtį. Būtina tiksliai laikytis instrukcijų, kurias privalomai turi visi pirotechniniai žaislai.

Pirotechnikos gaminių sudėtyje yra daugiakomponentinių mišinių, kurie degdami išskiria organizmui kenksmingas medžiagas. Tai viena priežasčių, kodėl fejerverkai leidžiami tik atvirame ore. Kai kurie fejerverkai sprogsta su labai dideliu garsu, kuris ne tik sukelia nemalonius jausmus, bet gali traumuoti klausos aparatą.

Prieš uždegant sprogstamą įtaisą reikėtų pastatyti ant lygaus, kieto pagrindo. Pirotechnikos negalima talpinti į stiklines ar metalines talpas, nes jai sprogus susidarys daugybė aštrių skeveldrų, galinčių sužeisti aplinkinius. Pavojinga uždegant fejerverko degiklį lenktis prie jo. Užsidegę fejerverkas gali traumuoti veidą ir rankas. Reikia pritūpti ir degiklį uždegti ištiestos rankos atstumu. Traumuoti gali ir rankoje laikomas uždegtas fejerverkas. Tai gali įvykti ir su iš pažiūros saugia pirotechnika.

Nepatartina bandyti pakartotinai uždegti nesuveikusio įtaiso – kartais jis gali suveikti pavėluotai. Negalima ardyti nesuveikusių fejerverkų. Kai kurios medžiagos esančios jų mišinių sudėtyje yra labai nuodingos. Panaudotų fejerverkų liekanos gali būti pavojingos sveikatai,  todėl jas būtina pašalinti.

Fejerverkų mėgėjams rekomenduojama įsigyti automobilinį gesintuvą. Taip pat patartina toje vietoje, kur sprogdinate pirotechniką, turėti didelę talpą su vandeniu, kur galima būtų įmesti smilksančias pirotechnikos liekanas. Ištikus nelaimei, uždėkite švarų tvarstį ant pažeistos ar nudegusios vietos ir nedelsiant gabenkite nukentėjusįjį į gydymo įstaiga. Esant rimtam sužeidimui geriau skambinti bendruoju pagalbos numeriu ir kviesti greitąją medicinos pagalba.


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-12 11:27