Naujiena

Gyventojų sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse


Tokia sergamumo LPI informacija šį ketvirtadienį paskelbta Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų parengtoje sergamumo lytiškai plintančiomis infekcijomis 2018 metų apžvalgoje.  
Pasak naujausios sergamumo LPI metinės apžvalgos, praėjusiais metais gonorėja diagnozuota 72, sifilis – 130, chlamidiozė – 257 asmenims. Pagal lytį pusantro karto daugiau atvejų nustatyta tarp vyrų nei tarp moterų, atitinkamai 284 ir 175.
 
Pagal amžiaus grupes, keturi iš dešimties (41,8 proc.) asmenų, užsikrėtusiųjų LPI, buvo jaunimas, t.y. 14–29 metų amžiaus grupės asmenys, iš kurių trys nepilnamečiai. Tarp pernai užsikrėtusiųjų – 13 moksleivių ir 23 studentai.
 
Didesnė dalis vyrų, užsikrėtusiųjų LPI nurodė, kad galimai užsikrėtė nuo pažįstamo arba atsitiktinio asmens bei per metus turėjo du, tris ir daugiau lytinių partnerių. Tuo tarpu moterys dažniau nei vyrai turėjo vieną lytinį partnerį per metus ir nurodė, kad galimai užsikrėtė nuo sutuoktinio ar sugyventinio. 1,7 proc. nuo visų užsikrėtusiųjų LPI nurodė, kad  turėjo lytinių santykių su seksualines paslaugas už atlygį teikiančiais asmenimis.
Naujausiais sergamumo LPI apžvalgos duomenimis, dauguma užsikrėtusiųjų LPI apsaugos priemonėmis, mažinančiomis LPI užsikrėtimo riziką – prezervatyvais – nesinaudoja arba naudojasi retai.
 
Sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodikliai Lietuvoje 2018 metais chlamidioze siekė – 9,2 atvejo, sifiliu – 4,6 atvejo ir gonorėja – 2,6 atvejo. 2017 m. atitinkamai didesni – 14,0; 5,6 ir žemesnis –  2,5 atv./ 100 tūkst. gyventojų.
Pilną sergamumo LPI apžvalgą galima rasti ULAC interneto svetainėje čia.
PRIMENAME, kad pacientai į gydytoją dermatovenerologą gali kreiptis neturėdami šeimos gydytojo siuntimo.
 
Pagrindiniai LPI simptomai yra:
  • išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų;
  • išskyrų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos;
  • skausmingas, dažnesnis šlapinimasis;
  • baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje;
  • bėrimai lyties organų srityje;
  • padidėję kirkšnių limfmazgiai;
  • skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje;
  • kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, menstruacinio ciklo viduryje;
  • išeinamosios angos skausmas, perštėjimas;
  • anogenitalinės karpos;
  • sąnarių skausmai ir kt.
 
Daugiau informacijos apie lytiškai plintančių infekcijų prevenciją galima rasti čia.

Kontaktinis asmuo:
Zigmantas Nagys
ULAC Švietimo ir komunikacijos skyrius
Tel. (8-5) 230 0124, mob.: 868433174
El. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

Paskutinį kartą redaguota: 2019-08-29 16:40