Naujiena
2024 M. KUPRINIŲ SVĖRIMO REZULTATAI
Nešiojant sunkesnę kaip 15 proc. kūno masės kuprinę, gali pradėti skaudėti nugarą, atsirasti stuburo pakitimų, formuotis stuburo iškrypimas į šoną – skoliozė. Pagal higienos normos reikalavimus (HN 41:2016 „Mokyklinė kuprinė. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“) kuprinių svoris, išskyrus kuprines su ratukais, pradinių klasių mokiniams turi būti ne daugiau kaip 700 gramų, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 gramų.
Akcija skirta 2, 5 klasių mokiniams. Ši amžiaus mokinių grupė buvo atrinkta dėl kelių priežasčių: 7-10 metų vaikams vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas dar ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. 11–12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos. Taip pat, 5-oje klasėje mokymo disciplinas dėsto keli mokytojai, pamokos vyksta dalykiniuose kabinetuose. Pradeda ryškėti tendencija kuprinę nešioti ant vieno peties.
Akcijos metu pasvertos 642 mokinukų kuprinės (iš kurių 506 antrų klasių ir 136 penktų klasių mokinių kuprinės), kur nustatyta, jog tik 38,8 proc. mokinių kuprinės svoris neviršija rekomendacijų, t. y. nešiojamos kuprinės svoris neviršija 10 % vaiko kūno svorio. Džiugu, kad 76,2 proc. mokinių svertų kuprinių neviršijo maksimalaus leidžiamo mokinio kūno svorio ir kuprinės santykio, kuris turėtų būti ne daugiau 15 % kūno svorio. Vis dėl to 23,8 proc. mokinių kuprinių buvo per sunkios mokiniams.
Lyginant su 2022 m. svėrimo duomenimis, pastebima kuprinių sunkėjimo tendencija (žr. 1 paveikslą).
Svėrimo rezultatai parodė, jog 25,9 proc. antrų klasių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 % jų kūno svorio. Nuo 10 % iki 15 % kūno svorio kuprines turėjo didžioji dauguma antrokų – 44,9 proc., o 29,2 proc. mokinių kuprinės buvo per sunkios (žr. 2 paveikslą). Lyginant su 2023 m. antrokų kuprinės šiemet buvo sunkesnės. Per didelį svorį, ypač pradinių klasių mokiniams, sudaro per sunkios tuščios kuprinės, ne pamokoms reikalingos priemonės, o papildomi daiktai: neišimtos vakarykštės dienos knygos ir pratybų sąsiuviniai, spalvinimo knygos, dideli penalai, aplankai kietais viršeliais ar didelės pripildytos gertuvės.
Penktų klasių mokinių rezultatai parodė, jog pusės – 52,2 proc. stebėtų penktų klasių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 % jų kūno svorio. 10-15 % kūno svorio kuprines turėjo 44,1 proc. mokinių, o 3,7 proc. mokinių kuprinės buvo per sunkios (žr. 3 paveikslą). Lyginant su 2023 m. mažiau penktokų kuprinių svėrė daugiau kaip 15 % vaiko kūno svorio.
Visuomenės sveikatos specialistai sverdami kuprines atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir į kuprinės tipą, nešiojimo būdą. Džiugu paminėti, kad visų mokinių kuprinės buvo su dviem rankenomis. Dauguma antrokų kuprines nešioja ant abiejų pečių. Dažniausiai penktoje klasėje išryškėja ydingas įprotis kuprinę nešioti tik ant vieno peties. Galime pasidžiaugti, kad šiais metais taip elgėsi tik 4,4 proc. penktokų.
Dauguma (78,3 proc.) mokinių turi atšvaitą pritvirtintą ant kuprinės, tačiau manome, kad šis rodiklis yra nepakankamas norint užtikrinti vaikų saugumą tamsiu paros metu. Kelia nerimą tai, kad lyginant su 2023 m. vaikų, nešiojančių atšvaitą, skaičius sumažėjo.
Paklausus pačių mokinių nuomonės, net 83,8 proc. mokinių teigė, jog jų nešiojamos kuprinės yra tinkamos ir tik 16,2 proc. (realiai per sunkių kuprinių svėrimo metu buvo 23,8 proc.) manė, kad jos yra gerokai per sunkios. Per sunkiomis kuprinėmis daugiau skundėsi penktos klasės mokiniai.
Svėrimo metu mokiniams padalintos skrajutės su patarimais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė, kad ji nežalotų vaikų, būtų praktiška, patogi bei saugi.
Specialistai kiekvienais metai organizuoja panašias nespecifines prevencines priemones ugdymo įstaigose, kurių metu ne tik apeliuoja į vaikų elgseną ir sąmoningumą, bet ir stengiasi atkreipti tėvelių dėmesį, kad šie skirtų kuo daugiau laiko savo atžalų kuprinės turinio kontrolei.
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (0 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682