Naujiena

Pedikuliozė – greitai išsprendžiama problema

Vaikams po ilgesnių atostogų grįžus į ugdymo įstaigas, galimas užsikrėtimo utėlėmis protrūkis. Nors utėlėtumas (pedikuliozė) – itin nemaloni problema, tačiau su ja susidūrus nereikia išsigąsti. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip šių parazitų atsikratyti.


Pedikuliozė. Kas tai?

Pedikuliozė (utėlėtumas) – tai užsikrėtimas utėlėmis. Pedikuliozės sukėlėjai: galvinė utėlė Pediculus humanus capitis, parazituojanti žmogaus galvos plaukuose, drabužinė utėlė Pediculus humanus corporis, prazituojanti žmogaus drabužiuose, Phtyrius pubis, parazituojanti gaktos srities (intensyvaus užsikrėtimo atveju – ir kitose plaukuotose kūno vietose) plaukuose. Visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, sudeda kiaušinius (glindas), kuriuos priklijuoja prie plauko arti odos.

Kaip utėlės plinta?

Utėlėmis užsikrečiama kontakto su utėlėtais žmonėmis metu: vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, taip pat panašiose situacijose, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito žmogaus galvą.

Visose Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose organizuojama utėlėtumo (pedikuliozės) profilaktika. Patariama į mokymo sutartis įtraukti punktą, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistas gali vykdyti asmens švaros ir higienos patikrinimą. Jei tokio punkto nėra, reikia raštiško tėvų sutikimo. Jei vaiko plaukuose randama utėlių ar glindų, visuomenės sveikatos priežiūros specialistas apie tai informuoja tėvus.

2022 m. buvo patikrinti 3842 mokiniai, lankantys Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigas. Užfiksuota 12 pedikuliozės (rasta glindų/utėlių) atvejų.

Utėlių naikinimas

Efektyvi utėlių naikinimo priemonė – plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Šis būdas rekomenduojamas dažniausiai. Jei ši priemonė nepadeda, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs gydymą.

Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo, svarbu patikrinti visų šeimos narių galvas. Ne mažiau svarbu lovos skalbinius ir užsikrėtusio asmens drabužius skalbti karštesniame nei 60 °C temperatūros vandenyje, o plaukų priežiūros priemones (šukas, šepečius, segtukus, gumutes) reikėtų mirkyti 4–5 proc. acto tirpale ne trumpiau nei 30 min.

Raginame tėvelius atidžiau tikrinti savo vaikų plaukus, laikytis pagrindinių higienos reikalavimų, o susidūrus su utėlėmis – skubiai imtis prevencinių priemonių, bei apie tai informuoti ugdymo įstaigą, kurioje mokosi vaikas.


Paskutinį kartą redaguota: 2023-02-06 15:36