Naujiena

Sveikatos popietės Sūduvos gimnazijoje

Šaltuoju sezonu dažnai žmonės tampa vangesni, trūksta motyvacijos, energijos, norisi miego. Tai gali lemti ne vien miego trūkumas, mažas vandens suvartojimas, bet ir vitamino d trūkumas. Ką dažnai žmonės dar, kad jaustųsi aktyvesni, darbingesni ir susikaupę? Vartoja įvairias tonizuojančias priemones, kurios turi trumpalaikį poveikį ir prie kurio galima greitai priprasti. Vienas jų yra energiniai gėrimai, kurie taipogi patinka ir jaunimui.


Ar kada susimąstėme kodėl nepilnamečiams draudžiama parduoti energinius gėrimus? Dėl jų sudėties. Energinių gėrimų sudėtyje yra tokių medžiagų, kurios veikia centrinę nervų sistemą ir ilgainiui sukelia įvairias sveikatos problemas. Kofeinas, kuris įeina į energinių gėrimų sudėtį blokuoja smegenyse esančius neuromediatorius, kurie yra atsakingi už nuovargį ir stimuliuoja adrenalino gamybą. Adrenalinas mums padeda: būti dėmesingesniems, lengviau susikaupti, būti budriems.  Galbūt atrodo, kad viskas yra gerai – pavartojus gauname jėgų, energijos, bet tai tiesiog mūsų organizmo resursų švaistymas. Ilgainiui organizmas taip pripranta prie kofeino poveikio, kad jis tampa priklausomas ir norint greito poveikio imamės lengviausio būdo – ,,energo skarbės‘‘, kaip jaunimas mėgsta sakyti. Dažnai vartojant kofeiną gali atsirasti šie požymiai: prastesnis miegas (ne toks gilus), ryte būsite mieguisti ir nesijausite žvalūs, kol negausite kofeino, kofeinas taipogi lemia prastą odos, plaukų, nagų būklę. Kofeinas taipogi kelia arterinį kraujo spaudimą bei dehidratuoja (skysčių šalinimas) organizmą, ko pasėkoje, kraujas tirštėja, o tai lemia lengvesnį krešulių susidarymą, kurie gali užkimšti venų ar arterijų kraujotaką ir sukelti insultą ar širdies infarktą. Energiniuose gėrimuose taipogi yra cukraus - suvartojus cukraus turinčių produktų išsiskiria laimės hormonas – dopaminas, todėl pajuntamas energijos pliūpsnis ir pakylėjimas. Praėjus 20-30 min. suvalgius kažką saldaus, žmogus gali pajusti nuovargį, mieguistumą, alkio jausmą. Ar energiniai, kurie yra ,,zero sugar‘‘ geriau? Tikrai ne, nes juos pakeitė saldikliai, kurie sukelia alergijas, vėmimą, galvos skausmą...

            Išgėrus energinio gėrimo mūsų organizmas pradeda dirbtinai naudoti savo resursus, kad stimuliuotų mūsų organizmo funkciją. Kas seka po to? Energijos trūkumas... Taigi, ar tikrai energiniai gėrimai mums suteikia energijos?

           Norint parodyti, kokią žalą energiniai gėrimai gali padaryti žmogaus organizmui, visą sausio mėnesį, klasės valandėlių metu, visuomenės sveikatos specialistė Gintarė Kulbienė ir Sūduvos gimnazijos 11 klasės mokinė Klaudija Paužaitė visų 9-10 klasių mokiniams vedė paskaitas apie tai, o žinioms užtvirtinti buvo sprendžiamas protmūšis ir geriausiai pasirodę mokiniai buvo apdovanoti Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Gintarė Kulbienė


Paskutinį kartą redaguota: 2024-02-02 12:40