Naujiena
Tik pusė Lietuvos tėvų mano, kad jų vaidmuo yra reikšmingas vaikų sprendimui vartoti psichoaktyviąsias medžiagas
Departamento 2020 m. vykdytos apklausos, kurioje sudalyvavo daugiau nei 18 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų, duomenimis, 74 proc. tėvų mano, kad jų ryšys su vaikais yra stiprus ir artimas. Panaši dalis (71 proc.) tėvų kasdien pagiria savo vaikus bent dėl vieno dalyko, kurį vaikai daro gerai. Bet tik kiek daugiau nei pusė (55 proc.) tėvų kasdien bent 15 minučių būna su vaiku visu 100 proc. (išjungus telefoną, televizorių, kompiuterį). „Sunerimti verčia ir tai, kad tik 55 proc. apklaustų tėvų mano, kad jų vaidmuo yra reikšmingas vaikų sprendimui vartoti psichoaktyviąsias medžiagas“. – teigė dr. R. Čiužas bei pažymėjo, kad „nors vaikui augant gali kisti jo santykiai su šeima, mokykla ar bendraamžiais, bet siekiant, kad į naują ar pasikeitusią socialinę aplinką patekęs vaikas išvengtų galimų rizikos veiksnių, tėvų įtaka išlieka labai svarbi.“
Tėvams patariama nustatyti aiškias elgesio taisykles bei numatyti aiškias ir pagrįstas pasekmes už taisyklių pažeidimus. Apklausos duomenimis, 66 proc. šeimų yra nustatytos aiškios taisyklės, koks elgesys yra tinkamas ir koks ne, ką vaikai gali daryti, o ko ne. Tėvams taip pat rekomenduojama stebėti vaiko socialinį elgesį, žinoti bei domėtis, su kokiais draugais ir kokioje aplinkoje vaikas leidžia laiką, stebėti vaiko mokymosi pasiekimus. Dauguma (82 proc.) apklausoje dalyvavusių tėvų dažniausiai žino, kur ir su kuo jų vaikai leidžia laisvalaikį. Nors daugiau nei pusė (61 proc.) tėvų gerai pažįsta savo vaikų artimiausius draugus, bet tik kas trečias (32 proc.) tėvas gerai pažįsta savo vaikų artimiausių draugų tėvus.
Nors įtraukti tėvus į prevencinę veiklą gali būti sunku, bet Departamento direktoriaus dr. R. Čiužo teigimu, „tai gali žymiai padidinti prevencijos efektyvumą. Dalyvavimo prevencinėse programose, kurios moksliškai pagrįstos ir įrodytos kaip veiksmingos, nauda yra visokeriopa: pagerėja tėvų tarpusavio santykiai ne tik su vaikais, bet ir su mokytojais, padidėja tėvų įsitraukimas į mokyklos gyvenimą, pagerėja vaikų elgesys mokykloje, vaikai aktyviau dalyvauja pamokose, pagerėja vaikų pasiekimai moksle“.
Šie Departamento vykdytos apklausos rezultatai bei naudingi patarimai tėvams yra pateikti naujoje Departamento informacinėje medžiagoje. Daugiau naudingos informacijos ir patarimų rasite Departamento leidinyje „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“ bei Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro (angl. UNODC) socialinės informacinės kampanijos „Pirmiausia – išklausyk“ informacinėje medžiagoje tėvams, kurią Departamentas yra išvertęs į lietuvių kalbą. Taip pat puikus žinių šaltinis visiems, norintiems apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, yra internetinis portalas „Ką veikia vaikai?“ .
Dėl daugiau informacijos apie apklausą galite kreiptis į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausiąją specialistę Rūtą Gedminienę.
Lietuvininkų g. 18, Marijampolė
Tel. (8 343) 59 213,
info@marijampolesvsb.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas 301618682